Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 
SZCZECIN
 
Historia
Postacie
Galeria
Drzewo Genealogiczne
Księga gości
  •  Dodaj wpis
    Zobacz wpisy
                        Strona Rodziny Jakackich
  HISTORIA | POSTACIEGALERIADRZEWO GENEALOGICZNE |

                           HISTORIA

 

           JAKACCY herbu Radwan z Jakacza, w powiecie Łomżyńskim, stanowią jeden ród z Magnuczewskimi. Abraham Magnuczewski z Jakacza, podsędek Łomżyński 1554, zwał się następnie Jakackim.
       Herb Radwan(herb polski): w polu czerwonym chorągiew złota, kościelna z frędzlami u dołu.Na wierzchu jej krzyż (maltański), w hełmie trzy pióra strusie.
       Floryan Jakacki, cześnik Łomżyński, starosta arcybiskupi Łęgowiecki w latach 1570 - 1573, podczaszy łomżyński 1580 oraz Piotr Jakacki podpisali unię Litwy   z Koroną w 1569 itd. ciągnie się zapis różnych funkcji   i średnio wysokich dostojeństw, aż do sejmu, na którym obrano króla Augusta II-go.
       W "Prawem i lwem" Łomińskiego odnajdujemy zapis    o małżeństwie Anny Jakackiej z Jakaci z Jerzym Krasickim, jak też perypetie, w jakich znalazło się rodzeństwo Krasickich w czasie zajazdu na tęże Jakać.               
       Na koniec dochodzimy do zapisu o Walentym Jakackim ożenionym z Kunegundą Górską, co jest już uwidocznione    w drzewie genealogicznym, które tu przedstawiamy.
       Z miejsc pochówków Jakackich wiadome są : Długosiodło, gdzie pochowano Franciszka Jakackiego, Marię z Dankowskich, Karolową Jakacką oraz jej synów Karola    i Wacława Jakackich.
       Na Powązkach pochowani są : Karol Jakacki oraz Henryk i Teresa z Nartowskich Jakaccy(kwatera L 4 brama).
       Nie znamy bliżej innych odgałęzień rodu : na przykład plennego rodu potomków Gustawa, chociaż warto poszuka ich jak się wydaje w Radomskim lub innych dzielnicach Polski.
       Współczesne pokolenie nie tak bogato i żwawo  rozmnaża się. Mamy jednak nadzieję, że chwilowo ilość zastąpiona będzie jakością - walorami osobistymi młodych Jakackich. Przyszłość pokaże, jak przebiegać będzie ich prokreacja. Życzymy im doczekania lub może dopracowania się lepszych czasów, kiedy rodziny będą rozwijać się z rozsądnym rozmachem, przy zapewnieniu wzorowego wychowania w religii, tradycji i otwartości do wszystkiego, co dobre. Pan Bóg daje dzieci a wśród nich kochane córeczki, które w odpowiednim wieku traca nazwisko i ... wianuszek. Chwała im ! Niech rodzą mądre dzieci, dobre dzieci ojcom o innych nazwiskach, przekazując im tylko zalety rodowe.

Tradycją było organizowanie zjazdów rodzinnych - ostatni odbył się dnia 13 lipca 1987r. w Bemowie Piskim, w gościnnym domu Marii z Jakackich Bieleckiej oraz rodziny Jej córki, Anny z Bieleckich i Waldemara Wrotniaków.

Aktualnie żyjącymi przedstawicielami rodu Jakackich w lini męskiej są:

- Wacław Jakacki ur. 1945r.  syn Adama i Elżbiety
- Marek Jakacki  ur. 1954r.  syn Wojciecha i Zofii
- Jakub Jakacki  ur. 1974r.  syn Wacława i Elżbiety     
- Łukasz Jakacki ur. 1985r.  syn Marka i Kamili
- Maciej Jakacki ur. 1987r.  syn Marka i Kamili
- Mateusz Jakacki ur. 2001r. syn Jakuba i Agnieszki