Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 
SZCZECIN
 
Historia
Postacie
Galeria
Drzewo Genealogiczne
Księga gości
  •  Dodaj wpis
    Zobacz wpisy
                        Strona Rodziny Jakackich
 HISTORIA | POSTACIEGALERIADRZEWO GENEALOGICZNE|
 
TADEUSZ NARTOWSKI 
 
                                                                                   

 

U

 rodzony  5 sierpnia  1892 roku w Zarębach Kościelnych. Brat Teresy Nartowskiej żony Henryka Jakackiego.

Od 10 roku życia zamieszkiwał w Warszawie , gdzie ukończył nauki średnie, uczęszczając jednocześnie do szkoły rysunkowej Feliksa Słupskiego. Po ukończeniu szkoły rysunkowej wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych  w Warszawie. Był uczniem profesorów: Fałata, Krzyżanowskiego Ruszczyca, Stabrowskiego i Wyczółkowskiego i in. Następnie był wykładowcą w szkole Wojciecha Gersona (4 lata ) i na Akademii Sztuk Pięknych. Po wojnie mieszkał przez rok w Krakowie a następnie przeniósł się do Wrocławia. Od 1947 mieszkał i pracował twórczo w Szczecinie.

W 1912  roku miał pierwszą swoja wystawę w Zachęcie "Miniatur" z p. Dąbrowską.

W 1917 roku wystawia po raz pierwszy swoje prace akwarelowe w małych wymiarach 20x12. Stopniowo powiększa formaty prac.

W 1924 roku wyjeżdża do Włoch, gdzie bawi osiem miesięcy, przywożąc 80 prac, które wystawia w Zachęcie. Prace powyższe zostały zakupione przez instytucje państwowe, placówki dyplomatyczne i prywatnych klientów. Poza tym wyjeżdża co roku do Anglii, Afryki Północnej, Francji, Hiszpanii, Jugosławii, Niemiec.

W kraju wyjeżdża w plenery o każdej porze roku.

W czasie 45 letniej pracy namalował ok. 3 tys. akwarel. W ostatniej wojnie spłonęło sporo w Warszawie. Wypędzony przez Niemców traci jedyną córkę i cały dorobek swego życia, a jednak nie załamuje się i pracuje nadal intensywnie.

Chcąc zostawić dla potomności dobre imię Polaka ofiarowuje w r. 1957 Muzeum Narodowemu w Warszawie jedenaście swoich prac oraz 12 prac Muzeum Pomorza Zachodniego.

Wiele jego obrazów znajduje się w placówkach zagranicznych, a jeden z nich pt: „Łazienki” podarowany prezydentowi Stanów Zjednoczonych Eisenhowerowi jest eksponowany w Kongresie Stanów Zjednoczonych do dzisiaj.

W zachowanych dokumentach znajdujemy fragment wypowiedzi malarza o swojej działalności: 

" Trudno mi jest wydawać opinie o swoich pracach - ulubionymi tematami przez cały okres twórczości artystycznej były wnętrza, architektura i pejzaże".

Zmarł w roku 1971 i pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

                           List Prezydenta Stanów Zjednoczonych

 

                                                                      Obrazy
 
     
 
  \